0.9 C
New York
Friday, January 21, 2022

Buy now

Big Bash League 2021-22: Complete schedule, Squads, Broadcast and Live Streaming details

The much-awaited Big Bash League (BBL) 2021-22 will begin on December 5 and run until January 28 next year. The opening game of the tournament will be played between Sydney Sixers and Melbourne Stars at the iconic Sydney Cricket Ground.

As many as 56 matches will take place in the league stage, and thereafter a five-match finals series will be played, starting with Eliminator, followed by Qualifier, Challenger and The Final.

Here is the full schedule of BBL|11:

All times (IST)

  • Sunday, December 5: Sydney Sixers v Melbourne Stars (1:45 pm)
  • Monday, December 6: Sydney Thunder v Brisbane Heat (1:45 pm)
  • Tuesday, December 7: Melbourne Renegades v Adelaide Strikers (1:45 pm)
  • Wednesday, December 8: Hobart Hurricanes v Sydney Sixers (1:05 pm),
    Perth Scorchers v Brisbane Heat (4:05 pm)
  • Thursday, December 9: Adelaide Strikers v Melbourne Renegades (1:45 pm)
  • Friday, December 10: Melbourne Stars v Sydney Thunder, (1:45 pm)
  • Saturday, December 11: Sydney Sixers v Hobart Hurricanes (1:05 pm),
    Perth Scorchers v Adelaide Strikers (4:00 pm)
  • Sunday, December 12: Sydney Thunder v Melbourne Stars (1:45 pm)
  • Monday, December 13: Brisbane Heat v Melbourne Renegades (1:45 pm)
  • Tuesday, December 14: Hobart Hurricanes v Perth Scorchers (1:45 pm)
  • Wednesday, December 15: Melbourne Stars v Sydney Sixers (1:45 pm)
  • Sunday, December 19: Brisbane Heat v Sydney Thunder (2:10 pm)
  • Monday, December 20: Perth Scorchers v Hobart Hurricanes (1:45 pm)
  • Tuesday, December 21: Sydney Sixers v Adelaide Strikers (1:45 pm)
  • Wednesday, December 22: Melbourne Renegades v Perth Scorchers (1:45 pm)
  • Thursday, December 23: Adelaide Strikers v Brisbane Heat (1:45 pm)
  • Friday, December 24: Hobart Hurricanes v Melbourne Stars (10:00 am)
  • Sunday, December 26: Sydney Thunder v Sydney Sixers (12:35 pm),
    Perth Scorchers v Melbourne Renegades (3:45 pm)
  • Monday, December 27: Hobart Hurricanes v Adelaide Strikers (12:35 pm),
    Brisbane Heat v Melbourne Stars (3:35 pm)
  • Tuesday, December 28: Perth Scorchers v Sydney Thunder (1:45 pm)
  • Wednesday, December 29: Sydney Sixers v Brisbane Heat (12:35 pm),
    Melbourne Renegades v Hobart Hurricanes (1:45 pm)
  • Thursday, December 30: Perth Scorchers v Melbourne Stars (1:40 pm)
  • Friday, December 31: Adelaide Strikers v Sydney Thunder (1:45 pm)
  • Saturday, January 1: Hobart Hurricanes Brisbane Heat (10:30 am),
    Sydney Sixers v Melbourne Renegades (2:00 pm)
  • Sunday, January 2: Melbourne Stars v Perth Scorchers (10:00 am),
    Sydney Sixers v Adelaide Strikers (1:45 pm)
  • Monday, January 3: Melbourne Stars v Melbourne Renegades (1:45 pm)
  • Tuesday, January 4: Brisbane Heat v Sydney Sixers (1:45 pm)
  • Wednesday, January 5: Adelaide Strikers v Hobart Hurricanes (12:35 pm)
    Perth Scorchers v Sydney Thunder (3:45 pm)
  • Thursday, January 6: Melbourne Renegades v Brisbane Heat (12:35 pm)
    Perth Scorchers v Sydney Sixers (3:45 pm)
  • Friday, January 7: Adelaide Strikers v Melbourne Stars (1:45 pm)
  • Saturday, January 8: Melbourne Renegades v Sydney Thunder (12:35 pm)
    Brisbane Heat v Hobart Hurricanes (3:00 pm)
  • Sunday, January 09: Sydney Sixers v Perth Scorchers (1:45 pm)
  • Monday, January 10: Melbourne Stars v Adelaide Strikers (8:40 am)
    Hobart Hurricanes v Sydney Thunder (1:45 pm)
  • Tuesday, January 11: Melbourne Renegades v Sydney Sixers (1:45 pm)
  • Wednesday, January 12: Brisbane Heat v Adelaide Strikers (1:45 pm)
  • Thursday, January 13: Sydney Thunder v Hobart Hurricanes (10:30 am)
    Melbourne Renegades v Melbourne Stars (2:00 pm)
  • Friday, January 14: Adelaide Strikers v Perth Scorchers (2:45 pm)
  • Saturday, January 15: Sydney Sixers v Sydney Thunder (2:10 pm)
  • Sunday, January 16: Melbourne Stars v Brisbane Heat (2:10 pm)
  • Monday, January 17: Hobart Hurricanes v Melbourne Renegades (2:10 pm)
  • Tuesday, January 18: Adelaide Strikers v Sydney Sixers (1:45 pm)
  • Wednesday, January 19: Brisbane Heat v Perth Scorchers (8:00 am)
    Sydney Thunder v Melbourne Renegades (11:10 am)
    Melbourne Stars v Hobart Hurricanes (2:20 pm)
  • Friday, January 21: Eliminator TBC (5:30 am)
  • Saturday, January 22: Qualifier TBC (5:30 am)
  • Sunday, January 23: Knockout TBC (5:30 am)
  • Wednesday, January 26: Challenger TBC (5:30 am)
  • Friday, January 28: The Final TBC (5:30 am)

Squads:

Perth Scorchers: Ashton Agar, Cameron Bancroft, Jason Behrendorff, Laurie Evans (England), Aaron Hardie, Peter Hatzoglou, Josh Inglis, Matthew Kelly, Mitch Marsh, Lance Morris, Colin Munro (New Zealand), Kurtis Patterson, Jhye Richardson, Aston Turner, Andrew Tye.

Melbourne Stars: Qais Ahmad (Afghanistan), Joe Burns, Hilton Cartwright, Joe Clarke (England), Nathan Coulter-Nile, Sam Elliott, Seb Gotch, Liam Hatcher, Clint Hinchcliffe, Nick Larkin, Glenn Maxwell, Tom O’Connell, Sam Rainbird, Billy Stanlake, Marcus Stoinis, Beau Webster, Adam Zampa

Hobart Hurricanes: Scott Boland, Harry Brook (England), Tim David, Nathan Ellis, Peter Handscomb, Caleb Jewell, Josh Kann, Sandeep Lamichhane (Nepal), Ben McDermott, Riley Meredith, Mitch Owen, Joel Paris, Wil Parker, Tom Rogers, D’Arcy Short, Jordan Thompson (England), Matthew Wade, Mac Wright

Melbourne Renegades: Cameron Boyce, Unmukt Chand (India), Zak Evans, Aaron Finch, Jake Fraser-McGurk, Sam Harper, Marcus Harris, Mackenzie Harvey, Zahir Khan (Afghanistan), Josh Lalor, Nic Maddinson, Shaun Marsh, Mohammad Nabi (Afghanistan), James Pattinson, Mitch Perry, Jack Prestwidge, Kane Richardson, Will Sutherland, Reece Topley (England)

Brisbane Heat: Tom Abell (England), Xavier Bartlett, James Bazley, Max Bryant, Tom Cooper, Ben Duckett (England), Sam Heazlett, Matt Kuhnemann, Marnus Labuschagne, Chris Lynn, Michael Neser, Jimmy Pierson, Mujeeb Ur Rahman (Afghanistan), Mark Steketee, Connor Sully, Mitchell Swepson, Jack Wildermuth, Matthew Willans

Adelaide Strikers: Wes Agar, Fawad Ahmed, Alex Carey, Harry Conway, George Garton (England), Ryan Gibson, Travis Head, Spencer Johnson, Rashid Khan (Afghanistan), Harry Nielsen, Liam O’Connor, Matthew Renshaw, Liam Scott, Matt Short, Peter Siddle, Jake Weatherald, Jon Wells, Daniel Worrall

Broadcast and Live Streaming details:

  • Australia: Channel 7 (45 matches), Foxtel and Kayo Sports (all 61 matches)
  • India: Sony Sports Network
  • New Zealand: SKY NZ
  • United Kindom: Sky Sports
  • Ireland: Sky Sports
  • Canada: ATN
  • Caribbean Islands: SportsMax
  • Afghanistan, Bangladesh, Pakistan, Sri Lanka: Sony Sports Network
  • Gulf nations: beINSports
  • USA: Willow TV
  • South Africa, Zimbabwe and other African nations: SuperSport

Related articles

Share article

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.